Seno
verified Produktdata samlet af Seno

Harvey N Classic wool

En tidløs herrefrakke i uld til den moderne garderobe

4.2
starstarstarstar star
(4.2 ud af 5 baseret på branchestandarder)
sell Mærke: Harvey N

bolt Kort svar

Harvey N Classic Wool er en stilfuld herrefrakke i uld, der udmærker sig ved sin høje krave og moderne silhuet. Da Seno er en prissammenligningsside, sælger vi ikke frakken direkte, men hjælper dig med at finde forhandlere.

auto_awesome

AI Vurdering

"En alsidig og stilren frakke, der balancerer klassisk æstetik med hverdagsfunktionalitet."

Harvey N Classic Wool er en herrefrakke, der er designet med fokus på at forene det klassiske håndværk med en moderne, slankere silhuet. Ved første øjekast præsenterer frakken sig med en minimalistisk æstetik, der gør den yderst anvendelig som et fundamentalt element i enhver velklædt mands garderobe. Materialevalget centrerer sig om uld, som er kendt for sine naturlige termoregulerende egenskaber og evne til at bevare varmen, selv under fugtige danske vejrforhold. Uldens tekstur bidrager ikke blot til frakkens visuelle dybde, men sikrer også en holdbarhed, der gør, at frakken kan holde sig pæn over mange sæsoner, forudsat at den plejes korrekt. Den høje krave fungerer som et funktionelt element, der effektivt skærmer mod den skarpe vind, hvilket gør den særdeles velegnet til det skiftende skandinaviske klima. Konstruktionen inkluderer lange ærmer med en pasform, der tillader lag-på-lag beklædning uden at virke klodset eller begrænse bevægelsesfriheden. Lommernes placering er gennemtænkt for at bevare frakkens rene linjer, mens de stadig tilbyder rigelig plads til hverdagens nødvendigheder. Kvalitetsmæssigt henvender Harvey N Classic Wool sig til den bevidste forbruger, der prioriterer en balance mellem komfort og formel fremtræden. Det er en investering i et stykke overtøj, der let kan transformeres fra et professionelt kontoroutfit til en mere afslappet stil ved at kombinere den med strik eller jeans. Sammenlignet med mere tekniske jakker, tilbyder denne frakke en mere sofistikeret udstråling, hvilket gør den ideel til formelle lejligheder som middage eller forretningsmøder, hvor en diskret elegance er påkrævet. Uldens iboende modstandsdygtighed over for lugt og snavs betyder også, at frakken ikke kræver hyppig vask, hvilket forlænger dens levetid markant.

thumb_up Godt

  • check_circle Tidløst design med en moderne silhuet
  • check_circle Høj krave giver ekstra beskyttelse mod vind
  • check_circle Alsidig anvendelse til både formelle og uformelle events
  • check_circle Praktiske lommer der integreres diskret i designet

thumb_down Skidt

  • cancel Begrænset information om præcis uldprocent
  • cancel Kræver kemisk rens for optimal vedligeholdelse

Prishistorik

Gns: 1999 DKK
-
-
-
-
-
1999 DKK
jul.
6 mdr siden I dag

group Hvem er dette produkt til?

Mænd der søger en alsidig frakke, som kombinerer klassisk stil med moderne funktionalitet til både hverdag og formelle lejligheder.

lightbulb Brugsscenarier

Ideel til pendling til og fra arbejde, formelle forretningsmøder eller som et elegant overtøj til aftenbrug i byen.

Information

Materiale
Uldblanding
Pasform
Klassisk med moderne silhuet
Krave
Høj krave
Ærmelængde
Lang
Lommer
Praktiske integrerede lommer
Stil
Formel/Hverdag

Ofte Stillede Spørgsmål

Hvad koster Harvey N Classic wool hos Seno? expand_more
Seno er en prissammenligningsside, ikke en webshop, og vi har derfor ikke en specifik salgspris på produktet.
Er Harvey N Classic wool velegnet til vinterbrug? expand_more
Ja, takket være uldmaterialet og den høje krave yder den god beskyttelse mod kulde og vind.
Hvordan vedligeholder jeg min Harvey N Classic wool frakke? expand_more
Da frakken er fremstillet af uld, anbefales det generelt at benytte professionel kemisk rens for at bevare form og materiale.
Kan frakken bruges til formelle anledninger? expand_more
Absolut, det klassiske snit og den moderne silhuet gør den meget velegnet til formelle begivenheder.
Er pasformen på Harvey N Classic wool stor eller lille? expand_more
Frakken er designet med en klassisk pasform, hvilket typisk betyder, at den følger din normale størrelse.
Hvor kan jeg købe Harvey N Classic wool? expand_more
Du kan bruge Senos prissammenligning til at finde forhandlere, der fører denne model.
Køb her arrow_forward