Seno
verified Produktdata samlet af Seno

Van Chino Shorts

Komfortable chino shorts i bomuldsblanding til dansk sommer og hverdag

(Ingen anmeldelser tilgængelige)
sell Mærke: Signal

bolt Kort svar

Van Chino Shorts er en chinoshort fra mærket Signal lavet af 98% bomuld og 2% elastan, designet til alsidig hverdagsbrug i dansk sommervejr, men den aktuelle pris hos Seno fremgår ikke af de tilgængelige data.

auto_awesome

AI Vurdering

"En alsidig og behagelig chino short i en klassisk bomuldsblanding, der passer godt til den danske hverdag og varmere vejr, men hvor information om pris, størrelser og materialedetaljer er begrænset."

Van Chino Shorts fra Signal er en klassisk herre-short i chinosilhuetten, skåret over en materialeblanding på 98% bomuld og 2% elastan. Den høje bomuldsandel er det bærende element i produktets kvalitetsoplevelse: bomuld er et naturligt fiber med god åndbarhed, der lader huden ånde, hvilket er særligt relevant i det danske sommerhalvår, hvor temperaturerne kan svinge meget på få timer. Bomulden giver også en blød og naturlig overflade, der føles behagelig mod huden fra første brug, og som typisk bliver mere komfortabel efter et par vaske, efterhånden som fibrene sætter sig.

Tilsætningen af 2% elastan er lille i procent, men mærkbar i praksis. Elastanen giver shortsen en smule stræk, så den ikke føles stiv eller begrænsende, når man bøjer sig, sidder ned på en café, cykler på arbejde eller går en længere tur. Andelen er bevidst afdæmpet, hvilket er et typisk valg for chinoshorts, hvor man ønsker det klassiske udtryk uden at shortsen strækker sig for meget ud over dagen. For en forbruger, der primært bruger shortsen til hverdag og afslappede sociale sammenhænge, er denne lille elastanandel ofte tilstrækkelig.

I forhold til holdbarhed er bomuld et slidstærkt materiale, der tåler gentagen vask, og elastanindholdet er så lavt, at det ikke udgør en markant svaghed over tid. For at forlænge levetiden anbefales det som udgangspunkt at vaske shortsen ved lavere temperaturer og undgå kraftig tørretumbling, da bomuldsfibrene kan krympe, og elastanens elasticitet over tid kan påvirkes af meget høj varme. Detaljer som syning, stofvægt i gram pr. kvadratmeter, og finish er ikke oplyst i det tilgængelige materiale, så den præcise slidstyrke kan ikke vurderes fuldt ud her.

Silhuetten i en chinoshort er kendetegnet ved en lidt længere benlængde end en klassisk badedragtsshort, typisk lige over eller på knæet, og med en flad front og ofte lommer i siderne samt baglommer. Det gør Van Chino Shorts til et naturligt valg til en dansk sommerdag, uanset om man er på kontoret i en uformel dresscode, på en weekendudflugt, eller i haven en varm aften. Kombinér den med en almindelig t-shirt og sneakers for et afslappet look, eller med en let skjorte og espadrillos for en mere sommerferieagtig stil.

Samlet set fremstår Van Chino Shorts som et solidt basisprodukt i Signals sortiment, der vinder på materialekomfort og alsidighed, men hvor mere detaljerede specifikationer ville gøre det nemmere at sammenligne kvalitet og pris på tværs af mærker og forhandlere.

thumb_up Godt

  • check_circle 98% bomuld giver en åndbar og blød overflade velegnet til dansk sommervejr
  • check_circle 2% elastan tilfører stræk og bevægelsesfrihed i hverdagen
  • check_circle Tidløs chinosilhuet fra Signal, der er nem at style med både t-shirt og skjorte
  • check_circle Velegnet til både afslappede og lidt mere pæne lejligheder
  • check_circle Bomuldsdominansen gør shortsen behagelig direkte mod huden

thumb_down Skidt

  • cancel Mangel på information om vægt, pasform og specifikke mål gør det svært at vurdere holdbarheden præcist
  • cancel Ingen tilgængelige prisdata i de aktuelle søgeresultater
  • cancel 2% elastan er nok til komfort, men begrænset hvis man ønsker ekstra stræk i mere aktiv brug

Prishistorik

Gns: 549 DKK
-
-
-
-
549 DKK
jul.
-
6 mdr siden I dag

group Hvem er dette produkt til?

Voksne mænd, der ønsker en alsidig chinoshort til hverdagsbrug, afslappede sociale sammenhænge og dansk sommervejr, og som foretrækker naturlige materialer med et klassisk udtryk frem for syntetisk sportstøj.

lightbulb Brugsscenarier

Velegnet til afslappede hverdagssituationer såsom en gåtur i byen, en tur i parken, cafébesøg, havearbejde og let rejsebrug. Kan også bruges til uformelle arbejdspladser, weekendudflugter og sommerferie i Danmark eller Sydeuropa, hvor man ønsker en pæn, men ikke for formel short.

Information

Materiale
98% bomuld, 2% elastan
Kategori
Chino shorts
Køn
Herre
Pasform
Chino / regular
Lommer
Ikke oplyst
Benlængde
Ikke oplyst
Størrelser
Ikke oplyst
Farver
Ikke oplyst
Vaskeanvisning
Ikke oplyst (generel anbefaling for bomuld: 30-40 grader, lav tørretumbling)
Oprindelsesland
Ikke oplyst
Bæredygtighedscertificering
Ikke oplyst

Ofte Stillede Spørgsmål

Hvad er Van Chino Shorts lavet af? expand_more
Van Chino Shorts fra Signal er lavet af 98% bomuld og 2% elastan, hvilket giver en blød, åndbar overflade med en smule stræk for bedre komfort.
Hvad koster Van Chino Shorts hos Seno? expand_more
Den aktuelle pris på Van Chino Shorts fremgår ikke af de tilgængelige søgeresultater, så en konkret pris kan ikke oplyses på nuværende tidspunkt.
Hvor kan man købe Van Chino Shorts billigst i Danmark? expand_more
Da der ikke er prisdata tilgængelige i søgeresultaterne, kan det ikke vurderes, hvor shortsen er billigst. En dansk prissammenligningstjeneste som Seno kan bruges til at finde den laveste aktuelle pris, når den er registreret.
Er Van Chino Shorts velegnet til dansk sommervejr? expand_more
Ja, den høje bomuldsandel gør shortsen åndbar og behagelig i varmere vejr, hvilket gør den velegnet til typisk dansk sommerbrug.
Hvordan bør man vaske Van Chino Shorts? expand_more
Da specifik vaskeanvisning ikke er oplyst, anbefales det generelt for bomuldsblandinger at vaske ved 30-40 grader og undgå kraftig tørretumbling for at bevare pasform og elasticitet i elastanen.
Kan man bruge Van Chino Shorts til arbejde? expand_more
Chinoshorts i en pæn pasform kan i mange tilfælde bruges på kontorer med uformel dresscode, men det afhænger af arbejdsstedets regler. Til meget formelle arbejdspladser anbefales lange bukser.
Hvordan passer Van Chino Shorts i størrelsen? expand_more
Der er ingen oplysninger om specifik pasform eller størrelsesguide i det tilgængelige materiale, så det anbefales at tjekke Signals officielle størrelsestabel inden køb.
Køb her arrow_forward