Babolat Shadow Team 2 White badmintonsko set fra siden

Babolat Shadow Team 2 White

Let og støttende badmintonsko til den hurtige spiller

Forhandler:
badmintonshoppen.dk
Mærke:
Babolat
Pris tjekket:
19. okt., 02.05

Pris lige nu

799 kr.

hos badmintonshoppen.dk

På lagerFri fragt ifølge butikken

100Deal ScoreGod pris
Se prisen

Seno får provision ved køb – det koster ikke dig ekstra.

Prisen lige nu: Svingende · laveste registrerede 639 kr.. Se prisudviklingen

Passer til

  • Motionister og klubspillere, der søger en let og hurtig badmintonsko med fokus på stabilitet og god kontakt med banen.

Sammenlign priser

Vi har fundet produktet hos 1 butik

Priserne er hentet fra butikkernes feeds og kan have ændret sig. Fragt og lager vises kun, når butikken selv oplyser det. Seno får provision ved køb.

Prisudvikling

Følg prisen over tid, og se om et tilbud reelt er lavere end før.

Laveste set
639 kr.
Typisk pris (90 dage)
799 kr.
Højeste set
799 kr.
22. jul.: 799 kr.25. jul.: 799 kr.28. jul.: 799 kr.31. jul.: 799 kr.3. aug.: 639 kr.6. aug.: 639 kr.9. aug.: 639 kr.12. aug.: 639 kr.15. aug.: 799 kr.18. aug.: 799 kr.21. aug.: 799 kr.24. aug.: 799 kr.27. aug.: 799 kr.30. aug.: 799 kr.2. sep.: 799 kr.5. sep.: 799 kr.8. sep.: 799 kr.11. sep.: 799 kr.14. sep.: 799 kr.17. sep.: 799 kr.20. sep.: 799 kr.23. sep.: 799 kr.26. sep.: 799 kr.29. sep.: 799 kr.2. okt.: 639 kr.5. okt.: 639 kr.8. okt.: 799 kr.11. okt.: 799 kr.14. okt.: 799 kr.17. okt.: 799 kr.
Del / indlejr prisgrafen

Skriver du om produktet? Kopiér koden og sæt den ind på din side. Grafen opdateres automatisk og indeholder ingen cookies eller sporing.

Se forhåndsvisning · Mere om Senos widgets

Deal Score
Beregnet ud fra vores egen prishistorik
100af 100
God pris
Prisen ligger omkring normalprisen (normalpris ca. 799 kr.)

Vil du have besked, hvis prisen falder?

Opret en gratis prisalarm – vi skriver, når prisen rammer dit mål.

Gratis konto · få besked, når prisen falder

Prisen i tal

Laveste pris nu
799 kr.
Laveste pris de sidste 30 dage
639 kr. (7. okt. 2026)
Median 30 dage
799 kr.
Median 90 dage
799 kr.
Laveste registrerede
639 kr. (7. okt. 2026)
Prisudvikling
Svingende

Overblik

Babolat Shadow Team 2 White er et fremragende valg for motionister og klubspillere, der prioriterer en let sko med god støtte uden at betale for topmodellerne.

Resumé ud fra produktdata og forhandleroplysninger – Seno har ikke testet produktet fysisk.

Fordele

  • Meget lav vægt for hurtig bevægelse
  • God åndbarhed takket være det lette mesh-materiale
  • Slidstærk ydersål designet til badmintonbanens krav
  • Stabil konstruktion der forebygger vrid
  • Attraktivt og stilrent hvidt design

Vær opmærksom på

  • Mindre stødabsorbering sammenlignet med de dyreste topmodeller
  • Kan føles en smule smal for spillere med meget brede fødder

Om Babolat Shadow Team 2 White

Babolat Shadow Team 2 White er konstrueret specifikt til badmintonspilleren, der ønsker en sko, der ikke tynger på banen. Med et stærkt fokus på vægtreduktion og bevægelsesfrihed har Babolat skabt en model, der er ideel til både hurtige retningsskift og eksplosive spring. Skoen er udstyret med en avanceret ydersål, der er optimeret til det hurtige underlag, man finder i danske badmintonhaller, hvilket sikrer et optimalt greb, når du skal nå de svære bolde i hjørnerne. Overdelen er udført i et slidstærkt mesh-materiale, der sikrer god ventilation, så fødderne holdes tørre og komfortable gennem hele kampen. Dette gør skoen særligt velegnet til spillere, der træner ofte og har brug for et materiale, der kan modstå slitage uden at miste sin form eller støtteevne. Hælpartiet er designet med henblik på stabilitet, hvilket minimerer risikoen for vrid, mens den forreste del af skoen giver den nødvendige fleksibilitet til hurtige reaktioner ved nettet.

Denne sko henvender sig primært til den seriøse motionist eller klubspilleren, der ikke behøver de mest komplekse dæmpningssystemer fra professionelle topmodeller, men stadig kræver høj kvalitet og holdbarhed. Hvis du derimod er en spiller, der kæmper med knæ- eller rygproblemer og har brug for maksimal stødabsorbering, kan det være værd at overveje en model med en kraftigere mellemsål. Shadow Team 2 er derimod det perfekte match for spilleren, der vægter fart, kontakt med banen og en let følelse højere end ekstrem dæmpning. Det hvide, klassiske design gør den desuden let at matche med alt badmintonudstyr, og pasformen er designet til at sidde tæt til foden for at give maksimal kontrol. Ved at vælge Shadow Team 2 får du en gennemtestet sko fra et af verdens førende mærker inden for ketsjersport, som leverer værdi for pengene i et segment, hvor mange konkurrenter ofte bliver for tunge eller klodsede.

Brugeranmeldelser

Skrevet af Senos brugere om Babolat Shadow Team 2 White

Ingen anmeldelser endnu. Har du brugt produktet, så hjælp andre ved at skrive den første.

Anmeldelserne er skrevet af Senos brugere. Vi kontrollerer dem for spam, men kan ikke bekræfte, at anmelderen har købt produktet. Alle publicerede anmeldelser vises, også de negative, og ingen er betalt.

Ofte stillede spørgsmål

Er Babolat Shadow Team 2 White god til brede fødder?
Skoen har en normal pasform, men kan føles en smule smal for spillere med meget brede fødder.
Kan man bruge denne sko til andre indendørs sportsgrene?
Ja, skoen er velegnet til alle indendørs sportsgrene på bane, såsom squash eller volleyball, da sålen er non-marking.
Hvor ofte bør man skifte sine badmintonsko?
Det afhænger af spilhyppighed, men typisk bør man skifte dem hver 6.-12. måned for at bevare støddæmpning og greb.
Hvad koster Babolat Shadow Team 2 White hos Seno?
Seno er en prissammenligningstjeneste og sælger ikke produktet direkte; prisen afhænger af de forhandlere, vi sammenligner.
Hvor er Babolat Shadow Team 2 White billigst?
Du kan altid finde den aktuelle billigste pris på Babolat Shadow Team 2 White ved at søge på produktnavnet på Seno.
Se alle i Badmintonsko

Seno modtager provision, når du køber via links på siden – det påvirker ikke prisen. Produktoplysninger bygger på forhandlerens feed og dokumenterede kilder; Seno har ikke selv testet produktet, medmindre det fremgår udtrykkeligt.

Se prisen hos badmintonshoppen.dk – 799 kr.