D-Link 4G LTE N300 Wi-Fi Router model G403C/E kompakt mobil bredbåndsrouter til 4G-forbindelse

D-Link 4G LTE N300 Wi-Fi Router

Del 4G LTE-forbindelsen trådløst – mobil router til hjem, sommerhus og arbejdspladser uden fast bredbånd

Forhandler:
ultrashop.dk
Mærke:
D-Link
Pris tjekket:
22. okt., 13.43

Pris lige nu

879 kr.

hos ultrashop.dk

Laveste registrerede pris

Ikke på lagerFri fragt ifølge butikken

100Deal ScoreGod pris
Se prisen

Seno får provision ved køb – det koster ikke dig ekstra.

Prisen lige nu: Stabil · laveste registrerede 879 kr.. Se prisudviklingen

Passer til

  • D-Link 4G LTE N300 Wi-Fi Router er bedst egnet til personer, der har brug for internetadgang på locationer uden fast bredbånd, såsom sommerhus ejere, håndværkere på byggepladser, og folk der ofte arbejder fra forskellige steder. Den er også relevant for midlertidige opsætninger såsom messer, events eller midlertidige kontorer. Routeren passer til brugere med moderate internetbehov som browsing, e-mail og streaming, men anbefales ikke til heavy gamers eller husstande med krav om høj båndbredde til flere samtidige brugere.

Sammenlign priser

Vi har fundet produktet hos 1 butik

Priserne er hentet fra butikkernes feeds og kan have ændret sig. Fragt og lager vises kun, når butikken selv oplyser det. Seno får provision ved køb.

Prisudvikling

Følg prisen over tid, og se om et tilbud reelt er lavere end før.

Laveste set
879 kr.
Typisk pris (90 dage)
879 kr.
Højeste set
879 kr.
25. jul.: 879 kr.28. jul.: 879 kr.31. jul.: 879 kr.3. aug.: 879 kr.6. aug.: 879 kr.9. aug.: 879 kr.12. aug.: 879 kr.15. aug.: 879 kr.18. aug.: 879 kr.21. aug.: 879 kr.24. aug.: 879 kr.27. aug.: 879 kr.30. aug.: 879 kr.2. sep.: 879 kr.5. sep.: 879 kr.8. sep.: 879 kr.11. sep.: 879 kr.14. sep.: 879 kr.17. sep.: 879 kr.20. sep.: 879 kr.23. sep.: 879 kr.26. sep.: 879 kr.29. sep.: 879 kr.2. okt.: 879 kr.5. okt.: 879 kr.8. okt.: 879 kr.11. okt.: 879 kr.14. okt.: 879 kr.17. okt.: 879 kr.20. okt.: 879 kr.
Del / indlejr prisgrafen

Skriver du om produktet? Kopiér koden og sæt den ind på din side. Grafen opdateres automatisk og indeholder ingen cookies eller sporing.

Se forhåndsvisning · Mere om Senos widgets

Deal Score
Beregnet ud fra vores egen prishistorik
100af 100
God pris
Prisen ligger omkring normalprisen (normalpris ca. 879 kr.)

Vil du have besked, hvis prisen falder?

Opret en gratis prisalarm – vi skriver, når prisen rammer dit mål.

Gratis konto · få besked, når prisen falder

Prisen i tal

Laveste pris nu
879 kr.
Laveste pris de sidste 30 dage
879 kr. (i dag)
Median 30 dage
879 kr.
Median 90 dage
879 kr.
Laveste registrerede
879 kr. (i dag)
Prisudvikling
Stabil

Overblik

D-Link G403C/E er en praktisk løsning for alle, der har brug for internetforbindelse via 4G LTE, men mangler adgang til traditionelt bredbånd. Routeren er nem at opsætte og leverer N300-hastigheder, som er tilstrækkelige til almindelig browsing, streaming og videomøder. Den kompakte størrelse gør den ideel til midlertidige opsætninger.

Resumé ud fra produktdata og forhandleroplysninger – Seno har ikke testet produktet fysisk.

Fordele

  • 4G LTE-forbindelse der kan deles som trådløst netværk til flere enheder
  • N300 Wi-Fi-klasse velegnet til streaming, browsing og videomøder
  • Kompakt design der nemt kan tages med på farten
  • Ideel til sommerhuse, byggepladser eller områder uden fast bredbånd
  • Understøtter smartphones, computere og smart-enheder samtidig

Vær opmærksom på

  • Afhængig af mobilnetværkets dækning og signalstyrke på locationen
  • N300-hastigheder er ikke optimale til tunge gaming-sessioner eller 4K-streaming
  • Kræver et aktivt SIM-kort med dataabonnement

Om D-Link 4G LTE N300 Wi-Fi Router

D-Link 4G LTE N300 Wi-Fi Router, model G403C/E, er en praktisk netværksenhed designet til at omdanne en 4G LTE-forbindelse til et trådløst netværk, som flere enheder kan dele samtidigt. Produktet henvender sig primært til brugere, der befinder sig i situationer, hvor fast bredbånd ikke er tilgængeligt eller praktisk muligt at installere. Dette inkluderer sommerhuse på landet, midlertidige arbejdspladser, byggepladser, eller personer der ofte flytter bopæl og ikke ønsker at binde sig til en fast internetudbyder.

Også pendlere, der arbejder fra forskellige lokationer, kan have glæde af denne type router, da den giver mulighed for at oprette et pålideligt netværk, uanset hvor man befinder sig, så længe der er 4G-dækning. Routeren er særligt relevant i Danmark, hvor mobilnetværkets dækning generelt er god, selv i områder hvor kabelført bredbånd ikke er udbygget. Med understøttelse af N300 Wi-Fi-klassen kan brugerne forvente trådløse hastigheder, der er tilstrækkelige til dagligdags opgaver som webbrowsing, e-mail, videoopkald og streaming af indhold i standard opløsning.

Det er vigtigt at understrege, at denne router ikke er det rette valg for brugere, der har behov for ultrafaste forbindelser til online gaming med lave latenstider, tunge filoverførsler eller streaming af 4K-indhold på flere enheder samtidigt. Ligeledes vil den ikke være optimal som primær internetforbindelse i husstande med mange brugere og enheder, der alle har krav om høj båndbredde. Den simple opsætning betyder, at selv brugere uden teknisk ekspertise hurtigt kan komme online ved at indsætte et SIM-kort og følge nogle få trin.

Produktet er designet med tanke på mobilitet, hvilket afspejles i den kompakte formfaktor, der gør det nemt at pakke routeren ned og tage den med i en taske. For danske forbrugere, der overvejer denne løsning, er det værd at bemærke, at de fleste danske teleselskaber tilbyder data-SIM-kort, der kan bruges i routeren, og priserne for ubegrænsede dataabonnementer er blevet mere konkurrencedygtige de seneste år. Samlet set repræsenterer D-Link G403C/E en pålidelig og fleksibel løsning for specifikke behov, hvor traditionelt bredbånd ikke er en mulighed.

Brugeranmeldelser

Skrevet af Senos brugere om D-Link 4G LTE N300 Wi-Fi Router

Ingen anmeldelser endnu. Har du brugt produktet, så hjælp andre ved at skrive den første.

Anmeldelserne er skrevet af Senos brugere. Vi kontrollerer dem for spam, men kan ikke bekræfte, at anmelderen har købt produktet. Alle publicerede anmeldelser vises, også de negative, og ingen er betalt.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er D-Link 4G LTE N300 Wi-Fi Router?
D-Link G403C/E er en mobil router, der modtager 4G LTE-signal og omdanner det til et trådløst Wi-Fi-netværk (N300), som flere enheder kan forbinde til samtidigt.
Hvad koster D-Link 4G LTE N300 Wi-Fi Router hos Seno?
Der er ingen specifikke priser tilgængelige i de aktuelle søgeresultater. For at finde den aktuelle pris anbefales det at tjekke prissammenligning på Seno.
Hvem er D-Link 4G LTE N300 Wi-Fi Router bedst egnet til?
Routeren er ideel til personer i sommerhuse, byggepladser, midlertidige arbejdspladser eller andre steder uden fast bredbånd. Den er også velegnet til pendlere og rejsende, der har brug for pålidelig internetforbindelse på farten.
Hvilke hastigheder kan D-Link G403C/E leverer?
Routeren understøtter N300 Wi-Fi-klassen, som giver trådløse hastigheder egnede til browsing, streaming og videomøder. De faktiske hastigheder afhænger af 4G-nettets dækning og belastning.
Kan jeg bruge et hvilket som helst SIM-kort i D-Link 4G LTE N300 router?
Generelt skal du bruge et SIM-kort fra en udbyder, der understøtter 4G LTE i Danmark. De fleste danske teleselskaber tilbyder kompatible data-SIM-kort.
Er D-Link G403C/E svær at opsætte?
Ifølge produktinformationen er opsætningen enkel, og routeren er designet til at være brugervenlig, selv for personer uden teknisk ekspertise.
Hvor er D-Link 4G LTE N300 Wi-Fi Router billigst?
Priser varierer mellem forhandlere. For at finde den bedste pris anbefales det at bruge en prissammenligningstjeneste som Seno, der viser priser fra forskellige webshops.
Se alle i Trådløse Routere

Seno modtager provision, når du køber via links på siden – det påvirker ikke prisen. Produktoplysninger bygger på forhandlerens feed og dokumenterede kilder; Seno har ikke selv testet produktet, medmindre det fremgår udtrykkeligt.

Se prisen hos ultrashop.dk – 879 kr.